?️?️معرفی یک آینده پژوه:سهیل عنایت الله?️?️

?عنایت‌الله به عنوان مبدع و توسعه دهنده یکی از روش‌های آینده‌پژوهی به نام «تحلیل لایه‌ای علت‌ها»(CLA)  از شهرت جهانی برخوردار است.  سهیل عنایت‌الله در سال ۱۹۵۸ در لاهور پاکستان به دنیا آمد. در سال ۱۹۷۵ از مدرسه بین‌المللی کوالالامپور مالزی فارغ التحصیل شد. در سال ۱۹۷۹ از دانشگاه هاوایی، کالج هنر و علوم در رشته مطالعات لیبرال فارغ التحصیل شد و در سال ۱۹۸۱ کارشناسی ارشد علوم سیاسی با تمرکز بر آینده‌های بدیل از دانشگاه هاوایی را کسب کرد. در سال ۱۹۹۰ موفق به کسب دکترای فلسفه در علوم سیاسی از دانشگاه هاوایی شد. در سال ۲۰۱۱ نیز،دکترای افتخاری فلسفه ازدانشگاه علوم مالزی به وی اعطا گشت.

 

◾️این آینده‌پژوه مسلمان، در سال ۱۹۸۳ در دانشگاه هاوایی اولین سخنرانی رسمی خود را ایراد کرد. او از سال ۱۹۸۴ تاکنون در پروژه های مختلف به عنوان مشاور همکاری کرده است. عنایت‌الله از سال ۱۹۸۱ تا ۱۹۹۱ به عنوان یک تحلیل‌گر، سیاست‌گذار و برنامه‌ریز ارشد در بخش قضایی ایالت هاوایی امریکا در برنامه آینده‌نگاری دادگاه‌های این ایالت با جیمز دیتور همکاری داشته است. عنایت‌الله مبدع و توسعه دهنده یکی از روش‌های آینده پژوهی به نام ” تحلیل لایه‌ای علت ها” (CLA)  است.

 

◾️این آینده‌پژوه و دانشمند علوم سیاسی، اکنون عضو هیئت علمی «مؤسسه تحصیلات تکمیلی آینده‌پژوهی» در دانشگاه تامکانگ تایوان است. او در مدرسه کسب و کار ملبورن- دانشگاه ملبورن در استرالیا تدریس می‌کند. همچنین در دانشکده هنر و کسب و کار سانشاین در کوئینزلند استرالیا به عنوان استاد فعالیت دارد.او در سال ۱۹۹۹ به کرسی یونسکو در مرکز مطالعات اروپایی دانشگاه ترایر آلمان و دانشگاه تامکانگ راه یافت. اکنون نیز، در یونسکو در بخش آینده پژوهی-کنسرسیوم دانشگاه‌ها از طرف دانشگاه علوم اسلامی کوالالامپور مالزی حضور دارد.عنایت الله، یکی از اعضای فدراسیون جهانی آینده‌پژوهی و آکادمی علوم و هنر جهان است. در شورای مشورتی بین‌المللی انجمن آینده جهان، پروژه داروین، و بنیاد قایق نجات نیز حضور فعال دارد.او سردبیر “Journal of Futures Studies ” و عضو هیئت تحریریه مجلات ” Futures” ، ” World Future Review” ، ” Prout Journal” ، ” Peace and Democracy in South Asia” ، ” Journal of Future cast in Marketing and Management” ،”Teniat” و ” Foresight” است.

 

◾️عنایت الله، بیش از ۳۰۰ مقاله علمی، فصول کتاب و مدخل دانش‌نامه در نشریات معروف به نگارش درآورده است.او در سال ۲۰۱۴ یک سری سخنرانی‌ها درباره آینده‌های یونسکو ارائه داد.

پروفسور سهیل عنایت‌الله یک چهره شناخته شده در کشور ماست؛ هم به دلیل مسلمان بودن و پاکستانی‌الاصل بودن و هم به سبب روش تحلیل لایه‌ای علت‌ها. او در مرداد ماه سال ۱۳۹۳ به ایران سفر کرد و در سه نشست علمی- آموزشی با موضوعات زیر حضور داشت:

 

۱٫ کارگاه آینده‌پژوهی در حوزه خدمات ارزش افزوده تلفن همراه توسط اندیشگاه علم و صنعت جهان معاصر با همکاری انجمن مدیریت فناوری ایران.

۲٫ کارگاه “آینده دانشگاه‌ها و دانشگاه آینده” توسط مرکز تحقیقات سیاست علمی.

۳٫ نشست دانشجویان و فعالان آینده‌پژوهی با همکاری انجمن مدیریت فناوری ایران دانشکده علوم و فنون دانشگاه تهران.

 

?برخی از کتاب های عنایت‌الله :

 

• تحول در دانشگاه : دیدگاه‌های جهانی درباره آینده‌های دانشگاه (۲۰۰۰)

• گذار و تحول ارتباطات : فناوری، پایداری و نسل¬‌های آینده (۲۰۰۱)

• آینده جوانان : پژوهش تطبیقی و چشم اندازهای تحول (۲۰۰۲)

• اسلام، پسامدرنیسم و دیگر آینده‌ها (۲۰۰۳)

• پرسش از آینده : آینده‌ پژوهی، یادگیری اقدام و تحول سازمانی (۲۰۰۷)

• آینده های بدیل آموزش (۲۰۰۸)

• تحلیل لایه‌ای علت‌ها ۲ : پژوهشی تحول‌گرا با نگاهی نظری و کاربردی (۲۰۱۵)

• چه چیز کار می‌کند : مطالعات موردی آینده‌نگاری در عمل (۲۰۱۵)؛ و…

 

#معرفی_آینده_پژوهان