?️?️تهدید حقوق بشر از سوی تکنولوژی?️?️(بخش اول)

?سالها پیش زمانی که تکنولوژی به پیشرفت کنونی نرسیده بودفیلم‌هایی همچون:

«بلیدرانر» (BladeRunner) «ترمیناتور»(Terminator)

رباتها وکامپیوترهای سرکش را به پرده‌های سینما آوردند و توجه بسیاری را به خود جلب کردند. در آن زمان‌ها دیدن فیلم‌های علمی‌تخیلی باواقعیت فاصله بسیاری داشت وکسی نمی‌توانست تصور کند که روزی آنچه در این فیلم‌ها می‌بیند، رنگ واقعی به خود بگیرد. اما امروزه این فیلم‌ها و تکنولوژی‌های استفاده‌شده در آنها فاصله زیادی تا تبدیل‌شدن به واقعیت ندارند.

▫▫درواقع هر تصویری که در این نوع فیلم‌ها می‌بینیم هرقدر هم از واقعیت‌های امروز فاصله داشته باشند، بازهم به این فکر می‌کنیم که دور نیست که این تصاویرواقعی شود.یکی ازنمونه‌های بارز این مورد، سریال وست‌ورلد(west world) است که به ربات هایی پرداخته که کاملا شبیه انسان هستند و به هیچ عنوان نمی‌توان آنها را از یک انسان معمولی تشخیص داد. در این بین اتفاق‌ های عجیبی دراین سریال می‌افتدکه کاملاسریال را در ژانر تخیلی قرار می‌دهد. با این حال بیشتر افرادی که وست ورلد را دیده‌اند بر این نظرهستند که تک‌تک صحنه‌های سریال بعید نیست یکی از همین روزها به وقوع بپیوندد.انسانها بیشتراوقات زندگی خود را، چه هنگام کارکردن و چه هنگام تفریح و استراحت، با تکنولوژی‌های کامپیوتری مختلف سپری می‌کنندکه همگی هوشمند هستند و عملکرد مستقلی دارند. این سیستم‌ها شامل نرم‌افزارهاوسخت‌افزارهایی با قابلیت تصمیم‌ گیری و استدلال کاملا مستقل هستند.

▫این کامپیوترها در شرکت‌ها کارهایمان راانجام می‌دهند، در منزل کف خانه را تمیز می‌کنند، برایمان تماس تلفنی یا پیامکی برقرار می‌کنند، فعالیت‌های بدنی را دنبال می‌کنند و حتی باغچه را برایمان باغبانی می‌کنند. سیستم‌های خودکار و هوشمند این پتانسیل را دارند که تمامی جنبه‌های اجتماعی، اقتصادی، سیاسی، خصوصی و حتی عرفانی زندگی‌مان را دربر بگیرند. برخی از این تکنولوژی‌ها واقعا بی‌خطر هستند اما دلایل زیادی هم برای نگران بودن وجود دارد.

▫ تکنولوژی‌های کامپیوتری بر تمامی حقوق بشر از حق زندگی گرفته تا حقوق حریم خصوصی و آزادی‌بیان تاثیرمیگذارند،بنابراین چگونه میتوانیم دردنیایی که ریشه‌های آنراتکنولوژیهای کامپیوتری و هوش مصنوعی فراگرفته از حقوق بشر در مقابل تکنولوژی دفاع کنیم؟

ادامه دارد……