?️?️آینده جرایم?️?️(قسمت نخست)

? وزارت دادگستری امریکا روی تحقیقاتی سرمایه گذاری می‌کند تا شاخص‌های مهم بی قانونی را مشخص ساخته و بتواند مدل پیش بینی برخی جرائم را باورپذير كند. برای مثال دما بر روی رفتار مجرمان تأثیر دارد. اگر این مسأله درست باشد، در آینده موج جرایم، پیش بینی پذیر خواهد بود. با این وجود مشکل اینکه کجا و چه زمانی و به دنبال چه کسی بگردند هم چنان وجود دارد.

▫▫مشکل “چه کسی” در آینده با استفاده از آزمایش DNA حل می‌شود(هر چند روش سنتی ديگر،مشاهده ومراقبت ازفرزندانِ مجرمان شناخته شده است) این مسأله بسیار بحث برانگیز است. حتی گناه پدران به دلیل عوامل محیطی کم‌رنگ تر می‌شود. بر این اساس می‌توان کاربرد مؤلفه ژنتیک در رفتار مجرمانه را تصور کرد.

– دولتمردان انگلیسي در حال حاضر پایگاه داده‌های ملی کودکان را ایجاد کرده‌اند که شامل نام، آدرس، جنسیت و تاریخ تولد هر بچه تا سن ۱۸ سال است. دور از ذهن نیست که در نهایت تمامی کودکان (حدود ۱۱ ميلیون نفر) موقعیت دقیق و تعاملشان با مجرمین شناخته شده و ضبط شود. اگر فکر می‌کنید که این کار شدنی نيست، مثال زیر را در نظر بگیرید. اگر شما مجرم سابقه دار هستید، نمونه‌ای از DNA شما گرفته شده و به پایگاه داده DNA ملی منتقل ونگهداری می‌شود، حتی اگر در نهایت تبرئه شوید.

▫▫تاکنون پایگاه داده انگلیس، شامل پروفایل ۵/۴ میلیون نفر یا ۵/۷ درصد از کل جمعیت است. برخلاف آن، پایگاه داده آمریکا حدود یک درصد از جمعیت این کشور را که در برگرفته و سایر پایگاه داده‌های ملی نیز نام کمتر از صد هزار نفر را نگهداری می کنند. فناوری به پلیس اين امکان را می‌دهد که با استفاده از یک سلول انسانی (که برای مثال در محل یک پنجره شکسته به جا مانده است ) و يا اثر انگشت، DNA شما را تهيه كند.

▫ افسران پلیس ابزاری را با خودحمل خواهند کرد که می‌تواند به صورت لحظه‌ای نمونه‌ها را بررسی کرده و با اطلاعات موجود در پایگاه داده‌ها مقایسه کند. همچنین از آنها جهت ایجاد عکس‌های سه بعدی مظنونين استفاده می‌شود. به این ترتیب به افسران پلیس اطلاعات دقیقی در مورد قد، صورت، رنگ چهره، مو و حتی شخصیت آنها خواهد داد.

ادامه دارد….

✍دکترسعیدخزائی