معرفی یک آینده‎پژوه : میشل گوده

میشل گوده از چهره‌های سرشناس آینده‌ پژوهی اروپا است و بسیاری از پژوهش‌ها و پروژه‌های بزرگ در این منطقه، متأثر از اندیشه‌ها و روش او هستند. وی متولد ۱۹۴۸ میلادی و عضو فرهنگستان فناوری و دانشکده هنرها و کسب و کار فرانسه است.

 

◾️گوده پس از اخذ دکترای ریاضیات و آمار از دانشگاه سوربن در سال ۱۹۷۴ میلادی و سال‌ها فعالیت و کسب تجربه در حوزه‌های صنعتی و اقتصادسنجی، در دهه ۱۹۸۰ میلادی به عنوان مشاورآموزشی وتحقیقاتی به همکاری با کمیسیون اروپایی پرداخت و در این زمان، به اهمیت و ضرورت برنامه‌ریزی‌های کلان و راهبردی و جایگاه آینده‌پژوهی آگاه شد. این فعالیت‌ها به تدوین کتاب بسیار معروف «راهنمای دورنگری و آینده‌ نگری» در سال ۱۹۸۵ میلادی انجامید که به بسیاری از زبان‌های مهم دنیا ترجمه شده است. کتاب موفق دیگر او «از پیش بینی تا عمل: مقدمه‌ای بر آینده‌نگری راهبردی» چاپ یونسکو (۱۹۹۴ میلادی) است.

 

◾️در دهه ۱۹۹۰ گوده تلاش خود را معطوف به ترکیب سه نگره عمده ذیل آینده‌نگاری کرد:

 

▫️دگراندیشی، تعامل و کارگروهی و کاربست

▫️روش‌شناسی علمی. مهمترین دستاورد

▫️روش‌شناسی گوده و همکارانش «روش تحلیل ساختاری» است که اغلب با نرم‌افزارهای MICMAC و MACTOR شناخته می‌شود.

 

در سال های اخیر، گوده و همکارانش بیش از هرچیز به بسط سناریونگاری بر اساس دیدگاه‌های مکتب پراسپکتیو و تحلیل موضوعات ملی و منطقه‌ای پرداخته‌اند. گوده در مقدمه کتاب اخیر خود «آینده‌نگری راهبردی» می‌نویسد: «باید به سراغ فلسفه‌ای بنیادی از آینده‌نگری برویم که در سراسر دنیا شناخته شده باشد.»